Ozan Kurtuluş - Ses Mühendisi

Ozan KURTULUŞOzan Bey öncelikle sitemizde Süden Pamir'in ders notlarından derlediğiniz bir kısa digital kitap bulunmakta, hepimize katkısı bulunan bu çalışmanız için ayrıca size teşekkür ederiz.

1- Müzik sektörüne nasıl dahil oldunuz?

Ozan Kurtuluş: Sektörde çalışma hayatım Suden Pamir ile başladı.

2-Eğitimin sektördeki yerinize veya bilgi ve becerinize katkısı nedir?

O.K.:Ben küçük yaşlardan beri müziğe aşığım, sonra müzik teknolojisi okumaya karar verdim.En başta mühendis olmak gibi bir niyetim yoktu,ses ilmini öğrendikçe konuya ilgim arttı,çok çekici gelmeye başladı. Okulda aldığım temel ses fiziği dersleri çok faydalı oldu.

3- Daha önce pop piyasasından bağımsız olan projelerde görev almanız, bir pop prodüksiyonundaki çalışma sisteminizi nasıl etkiledi?
O.K.: Şöyle bir örnekle anlatıyım;Nem grubunun 'Güneşte yalnız' albümü hayatımda en keyif aldığım en inandığım işti,müzikal olarak çok samimiydi,bir mühendis olarak müziği hissetmenin ne olduğunu bu işte daha iyi anladım,bu benim için çok önemli.

4- Türk pop müziğinde oluşan yeni soundlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

O.K.: Türkiye'de yeni bir sound geliştiğini düşünmüyorum, sadece birtakım konseptlere adaptasyon denemeleri yapılıyor. Maddi kaygılar yeni ve kendimize has işlerin yapılmasını zorlaştırıyor.

5-Metamorfoz'un dahil olduğunuz kayıt sürecinden bahseder misiniz?

O.K.: Tarkan'ın kimseye ihtiyaç duymadan kendini motive edebilmesi, sınırlarını çok iyi bilmesi ve çok çalışkan olması sadece kendisinde gördüğüm özelliklerdir.Hal böylece olunca onu aksatmamak için bana düşen; işimi hızlı bir şekilde yapıp ona kayıt için gerekli ortamı hazırlamak oldu.Mikrofona ne zaman yakınlaşacağı ve uzaklaşacağını,sağından,solundan söyleyerek nasıl bir etki edebileceğini gayet iyi bilmesi ayrıca işin kalitesini ve çalışma koşullarının kalitesini arttırdı. Vokal kayıtlarında mikrofon olarak M149 kullanıldı. Summit TLA 100 ve Tube Tech kompresörler ve Avalon AD 2022 dönüştürücü kullanıldı.

6- Prodüksiyonların farklı aşamaları neden farklı yerlerde yapılıyor, bu durumu metamorfoz albümünde hangi değişkenleri belirledi?

O.K.: Aranjörler ya da sanatçılar farklı stüdyolarda çalışmak isteyebiliyorlar. Aslında bu durumlar işin başında tam olarak ne istediğini bilen güçlü bir prodüktörün olmamasından kaynaklanıyor. Baş elemenlar biraz kafalarına göre karar veriyorlar,prodüktör çok ciddiye alınmıyor aslında. Bir de sektörün çok büyük maddi sorunları insanlara bu tür taklalar attırabiliyor.İnsanlar arabalarını satıp albüm yapar hale geldi...

Tarkan'ın albümünde ise dinamikler biraz daha farklıydı, detaya girmek istemiyorum.

7- Tarkan'ın özellikle istediği cihaz tercihleri var mıdır, nelerdir; en sevdiği mikrofon veya sound prosesör tercihleri, çalışma saat terchleri nelerdir?

O.K.: Yok,genelde mühendisler ve aranjör onun için en uygun olduğunu düşündükleri ekipmanları belirliyorlar. Çalışma saatlerine gelince Tarkan akşam 7-8 gibi başlamayı seviyor, o gün ne zaman bırakacağı belli olmuyor, kısmet...

8- Tarkan için nasıl bir kayıt konfigürasyonu hazırladınız?

O.K.: Ben onun performansı için şöyle bir setup yaptım;M149,Avalon,Manley komp., Benchmark ADC.

9-Tarkan mühendisleri nasıl yönlendirir, iletişimi nasıldır?

O.K.: Genelde yoruma ihtiyaç duyduğu zaman bizlerden yardım ister,ve bütün ekibin 'tamam' dediği uygulanır.

10-Türkiyede'ki mastering teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

O.K.: Sektörde 'ben mastering' mühendisiyim diye dolanan bir sürü boş adam var ve bu adamların birilerini ikna ediyor olması önemli bir sorun.

Sektördeki mastering teknolojisini konuşacak olursak Çağlar Türkmen, Barış Büyük ve Ayhan Sayıner gibi bu alanda işini çok iyi yapan insanlardan bahsetmemiz gerekir. Bu kişilerin yurt dışındakilerden tek farkı , bu büyük bir fark değil,400.000 poundluk mastering odalarının olmayışı.

 


Şuan Buradasınız Mezunlarımız Ozan Kurtuluş - Ses Mühendisi