Çağan Tunalı - Ses Mühendisi

Çağan Tunalı

Sektöre nasıl dahil oldunuz?
Çağan Tunalı:5 yıl önce Süden Pamir'in 'audio engineering' eğitimine katılıp ardından bir kayıt stüdyosunda işe girerek başlamış oldum.
Sizce en çok keyif aldığınız işiniz hangisi oldu?
Ç.T.;2007 yılında Tobby Allington (Richmond Studios sahibi ve baş mühendisi) ile beraber Mikael'in albümünde çalıştım. Bence albüm iyi değildi ama Allington ile çalışmak büyük bir keyif idi.
Bize mix tekniklerinizden bahseder misiniz?
Ç.T.;Her zaman kaydı, mixte duymak istediğim gibi yapar ve düzenlerim, dijital masa kullanıyorum ve pro toolsa analog ekipmanlar girerek miksimi zenginleştiriyorum ve mutlaka mix buss kompressör Çağan Tunalıkullanıyorum.
Hangi plugin ürünlerini kullanıyorsunuz?
Ç.T.;Reverb plugini olarak revibe ve TL space,dinamik islemci olarak;smack,wave arts,mcdsp ML 4000, ızotope ozone ve universal audio ürünlerini kullanıyorum.Mix saturator olarak psp yi çok tercih ediyorum. Guitar rig ve ampeg de vazgeçilmezlerim arasında.
Gitar yazılımlarından memnun musunuz?
Ç.T.;Birtakım şartlara bağlı olmak kaydıyla onların verebileceği çok imkan var; mesela  temiz tonlarda bir sorun kesinlikle hissettirmiyorlar. Fakat aşırı drivelı ve sempatik bir sound istiyorsan sana o kadarını veremediklerini düşünüyorum.
Türkiye'de birçok stüdyoda çalıştınız,en çok verimi hangisinden aldınız?
Ç.T.;Kendi stüdyomda çok rahat ediyorum, insanlarla kolay bir iletişim kurabiliyorum. İmaj'ın stüdyosu da tabi ki çok iyi fakat bana fazla endüstriyel, soğuk ve ruhsuz geliyor.
Ruh demişken; bir sanatçı teknik olarak olumsuz diyebileceğiniz herhangi bir şey talep ettiğinde onu nasıl ikna ediyorsunuz, müzisyene müdahale ediyor musunuz?
Ç.T.;İlk önce bana göre doğru olanı ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum ve güven duymasını sağlamaya çalışıyorum. Eğer şartlar uygunsa hem sanatçının dediğini hem de kendi istediğimi yapıp sanatçıya karşılaştırma fırsatı sunuyorum ve ona yanlış bir bilgiden kaynaklanan bir hata yaptığını ispat etmeye çalışıyorum.Sanatçıya yerine göre müdahale edenlerdenim, tabii bu durumun bir sürü şartı var.
Oluşturacağınız soundu baştan mı hayal edersiniz, yoksa iş ilerledikçe mi kurgularsınız?

Ç.T.;Soundu grup üyeleriyle beraber bir dizi toplantı yaparak baştan belirliyoruz. Birtakım benzetmeler yaparak ne istediğimizi tanımlıyoruz. Ama sounda müzikal kimliğimin etkisi mutlaka oluyor.
Nasıl bir kayıt konfigürasyonu tercih ediyorsunuz?
Ç.T.;Kesinlikle bir Mac ve Pro Tools HD veya LE kullanırım. Düzgün lambalı pre-ampler, apogee rosetta AD dönüştürücüler,Genelec 8040 monitör,Neumann ve Sennheisser mikrofonlar.Özel ve klasikleşmiş ya da klasikleşmeye aday dinamik işlemcilere çok önem veriyorum.
Dünyada örnek aldığınız yapımcı ve mühendisler kimlerdir?
Ç.T.;Daha çok hem prodüktörlük hem de mix mühendisliği yapan kişileri seviyorum. Nigel Godrich favorimdir. Rock soundunda Brandon O'brien ve Steve Albini'yi beğeniyorum.
İçinde bulunmaktan en çok zevk aldığınız iş hangisi oldu?
Ç.T.;Mor ve Ötesi grubunun Büyük Düşler albümünde kayıt asistanlığı ve stüdyo teknisyenliği görevlerinde bulundum. Bu albüm çok iyi oldu. Benim için Türk müzik sektöründe mühendislik açısından bir eşik oldu. Tarkan Gözübüyük ve Volkan Gürkan'la çalışmak büyük bir keyifti ve önemliydi benim için.Bu albüm bana bu ülkede en azından işini doğru yapan ve bunda zevk alan insanlar olduğunu gösterdi. Daha öncesinde işini bu kadar ciddiye alan birilerine rastlamamıştım ve bu bana çok olumlu şeyler kattı.
Stüdyo mühendisliği dışında başka alanlarda çalışıyor musunuz?
Ç.T.;Canlı performansla ilgileniyorum. Şu sıralar Alem, Gece Yolcuları, Üç nokta bir, Dandanadan ve Kupka ile çalışıyorum.
Hedeflerinizi bize anlatır mısınız?
Ç.T.;Kayıt Prodüktörlüğüne soyunduğumu belirteyim önce.Kupka ve Alem gruplarıyla çalışıyorum. İki grupla da yaptığımız projelerden çok umutluyum. Umarım yakında onları müzik severler tanımaya başlayacak.
Gruplar hakkında biraz daha detay alabilir miyim?
Ç.T.;Kupka üç kişilik bir post-rock grubu diyebilirim. Çok iyi müzisyenler, kayıt esnasında hep beraber akıp gidebiliyoruz, kendimi grubun dördüncü elemanı gibi hissedebiliyorum.Alem'in soundu uluslararası standartlarda diyebilirim, uzun zamandır profesyonel müzisyenlik yapan insanlardan meydana geliyor. Daha bizden vokal yapısı olan bir grup ve çok sıkı rock tuşeleri var. Çok iş yapacaklarına inanıyorum.


Şuan Buradasınız Mezunlarımız Çağan Tunalı - Ses Mühendisi