EĞİTİM MODELİ

Ses Mühendisliği Bölümü - Eğitim Modeli
ADIM 1- SES FİZİĞİ

Eğitimin ilk adımında ses enerjisini meydana getiren fiziksel özellikleri irdeleyerek, gözle görülmeyen ses enerjisine, değişen koşulların, etkisini inceleyebilme, işlemlerin sonuçlarını öngörebilme yeteneği kazandırılır.

ADIM 2- PSİKO-ALGI

Müzik, bir başka kitle tarafınca gürültü olarak tanınabiliyorsa, müziği sunacağımız kitlenin algısını incelemek gerekir. Yaşadığımız sürece bizimle birlikte gelişen referanslarımızı tanımlayan disiplin psiko algıdır. Gelişimimizin ikinci adımında sanatçı ve dinleyiciyle empati kurabilme yeteneğimizi geliştireceğiz.

ADIM 3- AKUSTİK

Ses enerjisinin yaşadığımız mekânların yüzey yansımalarını inceleyen bilim dalı akustiktir. Eğitiminizin üçüncü adımı, müzik performansına yaşadığımız mekânların etkisini inceleyerek, hayal ettiğimiz soundlara ulaşabilmemizi sağlar.

ADIM 4- ANALOG TEORİ

Sinyali cihazlar içerisinde manipüle etmek için, ses enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür. Dördüncü adım sinyal akışı, fx ve ses işlemcilerinin elektrik enerjisine dönüşmüş sese etkilerini ve işlem sırasını inceler.

ADIM 5- DİJİTAL TEORİ

Ses, kayıt, edit veya geri üretim için dijital donanım ve yazılımlara aktarıldığında "0" lar, "1" ler silsilesine çevrilir. İki basamaklı sistemlerin işlem kapasitelerini inceleyen disiplin dijital teoridir. Eğitimin beşinci adımında, hızla ilerleyen ve gelişen teknolojileri takip edebilmek için ikili sistemlerin çalışma mantığına hakim olacağız.

ADIM 6- KONSER SİSTEMLERİ

Altıncı adım müziğimizi, sahne üzerinde bir performansa dönüştürmek istediğimizde oluşabilecek sound tasarım örnekleri, problemler ve çözümlerini kapsar.


Şuan Buradasınız Ana Sayfa