UZMANLIKLAR

Ses Mühendisliği

Dijital Audio Operatörü (Digital Audio Engineer) : Digital audio teorileri ve genel digital kayıt teknolojileri için digital audio konfigürasyonları, digital audio felsefesi, sistem kontrol parametreleri ve uygulamalarını geliştirir.

Konser Sistem Operatörü (Live Sound Engineer) : Canlı performans için sound, ışık ve ses sistemleri asma aparatlarının teknik detaylarını yöneterek sesi; dinleyiciye, müzisyene, yayına ve kayıda ,dengeli ve planlandığı gibi ulaştırır. Sağlık ve güvenlik kuralları, cihaz yerleştirme ve montajı, line array asma tasarımı, ses seviyeleri ve algı, elektrik üretim kaynakları, kablolama, topraklama sistemleri, çağrı cihazları, komünikasyon sistemleri, yangın ve yangın alarm sistemleri konuları içerisindedir.

Kayıt Operatörü (Record Engineer ): Program, kayıt, edit ve mix tekniklerini kullanarak, özel soundlar geliştirir. Kayıt cihaz konfigürasyonları, kayıt ve mix teknikleri, sinyal akışı, konsol parametreleri, özel kayıt teorileri, alternatif mikrofon teknikleri konularına hakimdir, prodüksiyon stüdyolarının gerçek ortamına hazırlar. Enstrüman yapısı ve mikrofon uyumu, klasik müzik,rock, rap, pop orkestra düzenleri, etnik müzik kayıt teknikleri sorumluluk alanlarıdır.

Protools Operatörü (Protools Operator): Protools ve TDM sistemlerini kayıt, mix, editleme uygulamaları için yetkin kullanabilen operatördür.

Stüdyo Yöneticisi (Studio Manager): Stüdyonun teknik ekip ve donanımının güncel, bakımlı, işler duruma getirilmesi ve kiralanarak sürekliliğini sağlayan sorumludur.

Prodüksiyon Asistanı (Production Assistant): Prodüksiyonun çeşitli aşamalarından sorumlu olup, bütçeleme gibi spesifik gerekleri yerine getiren kişidir.

Midi Programcısı (Midi Programmer): Müzikal enstrumanlar arasında midi sinyali ile senkron sağlayarak, ışık, ses sistemleri ve hatta bazen mekanik kesme makineleri dahil programa uygun davranmasını sağlar.

Diyalog Editörü (Dialogue Editor): Film ve televizyon prodüksiyonu için diyalogları ;ayarlar, senkronlar ve editler. Genellikle Sette kayıt edilmiş sesleri kullanır.

Makina Operatörü (Machine Room Operator) : Kayıt yapacak makine ve ekipmanları kullanır. Spor ve haber programları için seslerin kayıt, senkron, mix ve geri üretim aşamalarını düzenler. Spor alanları, tiyatrolar ve video prodüksiyonları için ses efektleri makinelerini kullanır.

Teyp Operatörü (Tape Operator): Ön kayıtlı bandın kesme, silme, kayıda hazırlama, ekleme işlemlerini uygular.


Şuan Buradasınız Ana Sayfa