UZMANLIKLAR

Radyo Tv Sinema
Film Ses Teknisyenliği : Filmlerin çekimi sırasında seslerin hangi mikrofon ve tekniklerle kaydedileceğinden, sonradan görüntüye senkron edilen seslerin ve müziğin dijital ortamda edit edilmesi, sesin surround sistemlere uyumlu hale getirilmesine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan eğitimi vermeyi ve sektör içinde staj imkanıyla bu bilgileri pekiştirmeyi amaçlar.

3D Editör : 3 boyutlu yazıların ve animasyonların yapılması filme kattığı görsellik bakımından çok önemlidir. Bilgisayar yazılımlarının etkili kullanımı sayesinde 3D editörü her türlü program materyaline etkili bir yön kazandırır. Çoğu reklam filmleri ve kısa tanıtım filmlerinin yapılması, modellemeler 3D editörün yaptığı işlerdir.

Sanat Yönetmeni : Bir filmin kostüm tasarımı ve dekorundan sorumlu kişidir. Senaryoda yer alan mekanların ve aksesuarların ekrana yönetmenin kafasındaki şekliyle yansımasını sağlar.

Işık Yönetmeni : Işık yapımını denetleyen ve tüm ışık biriminin bağlı olduğu kişidir.

Işık Şefi : Yönetmenin kendisinden isteği doğrultusunda, dekor kurulduktan sonra, aydınlatma kurallarına uygun biçimde ışıkları yerleştirir. Programın yapısına göre filtre kullanımı ve diğer konularda yaratıcılık ışık şefinden beklenir.

Dekor Tasarım ve Uygulama : Yönetmenin istekleri doğrultusunda, yönetmen asistanı ve program asistanlarının kendisine verdiği malzemeleri programın içeriğine uygun biçimde yerleştirir.

Makyöz : Program ve yönetmen asistanının kendisine getirdiği, sunucu, konuk vb. kişilerin makyajını yapar.

Set Fotoğrafçısı : Yönetmenin programda görev alan yetkililer ile yaptığı toplantıdan başlamak üzere, kayıttan çıkıncaya kadar geçen aşamaları fotoğraflar ve çekim aşamasında devamlılık için de önemli bir role sahiptir. Toplantı, ışık çalışmaları, kamera çalışmaları, sunucu ve konuk çalışmaları, dekor çalışmaları, yayın çalışması vb çalışmaları da görüntüler.

Yönetmen: Oyuncuların rollerini dağıtıp oyunu düzenleyen, metin, yorum, dekor, müzik gibi öğeler arasında birlik sağlamaya çalışan kimsedir. Film yönetmeni bir senaryo temelinde, filmin artistik ve dramatik yönlerini düzenleyen kişidir.

Yapımcı : Bir filmin yapımını üstlenen kişidir. Filmin bütçesine göre personeli, dağıtımı, ve başlangıcından tamamlanana kadar olan film yapım sürecinin tüm safhalarını planlar.

Senaryo Yazarı: Seyirciyi filme bağlayan en önemli unsur olan senaryonun, ham fikir halindeki öyküden başlayarak akıcı bir film haline gelene kadar geçtiği aşamaları kurgular.

Kameraman: Sinema veya televizyonda kamera ile görüntü çeken kişidir.Kaydırma, crabbing, zoom, netlik ayarlarını yapar, araçlarını kontrol eder. Yönetmen, stüdyo şefi, yapım asistanı ve görüntü yönetmeniyle birlikte çalışır.

Editör/Post Prodüksiyon: Çekimler bittikten sonra bütün materyali bir araya toplayıp sıralı bir iş çıkarmak görsel yapımların en zor kısımlarından biridir. Bu uzmanlık montaj ve post prodüksiyonda kullanılan Avid ve After Effects gibi yazılımları ileri biçimde kullanarak binlerce ham görüntüden sıralı ve anlamlı bir film oluşturur.

Şuan Buradasınız Ana Sayfa