Tufan Sökmen - HPD Ses Mühendisi

Sizin 2007 yılında en çok konser yapan live sound engineer olduğunuz söyleniyor?

T.S.:Sanırım evet. Bir yıl içinde 300'ün üzerinde konser yaptım. Tam rakamı bilemiyorum tabi.

Kimlerle çalıştınız?

T.S.:Emre Aydın, Gripin, Vega, Göksel, Manga, Dandadadan ve bunun dışında birçok ekstra konser yaptım.

Bu yoğunlukta başınıza birçok ilginç olay gelmiş olmalı?

T.S.:Açıkçası başıma gelmeyen kalmadı.

Kaç yıldır bu sektördesiniz,sektöre girişiniz nasıl oldu?

T.S.:8 yıldır sound engineerlik yapıyorum, öncesinde müzisyen olarak bu işin içindeydim. Davul, basgitar, gitar, keyboard, sntyz hatta çelloya kadar birçok enstrüman denedim. Daha sonra arayışımın sound olduğunu anladım ve Akademi İstanbul (şimdiki adıyla Galatasaray İTM) ses mühendisliği diploma programına katıldım.

Okullu olmanız sektörde ne gibi avantajlar sağladı?

T.S.:Deneme yanılma yöntemiyle 10 yılda öğrenebileceğinizden fazlasını, iki yıl içerisinde teorik olarak öğreniyorsunuz. Bu büyük bir avantaj fakat ilk yıllar gerçekten çok zordu, piyasada bu işin okulu olamayacağına dair güçlü bir inanç vardı.

Peki bugüne kadar neler yaptınız?

T.S.:İlk olarak Bronx, Kemancı gibi mekânlarda ses teknisyenliği yaptım, bunun dışında 8 yıldır yapılan festivallerin hemen hepsinde görev aldım sanırım. Salsa festivalinden Rock'n Coke'a jazz festivalinden H2000 e aklınıza ne geliyorsa. Ayrıca Dorian, 110, Gökhan Kırdar, Vega, Manga, Emre Aydın, Gripin, Yalın, Göksel, Dandadadan gibi Türk grupları haricinde, Zoot Women, Tied and Ticket Trio, Allen Alien, Eivin Aarset, Baxter, Gasgas, Juliet, Camuflage, Richie Hawtin gibi ve ismini şu an hatırlayamadığım birçok isimle de çalışma fırsatım oldu.

Bu isimler içerisinde çalışırken en keyif aldığınız gruplar kimlerdi?

T.S.:Dandadadan ile çalışmak çok keyifliydi. Tam bir canlı performans grubu, diğer isimleride bi kenara atamam tabi ki. Biri dışında!

Kim olduğunu merak etmiyoruz. Peki yabancı gruplarla, Türk gruplar arasında gözlemlediğiniz başlıca farklar neler?

T.S.:Doğruyu söylemek gerekirse yabancıların işi ciddiye alışları biraz farklı, Türk grupları bazı noktalarda kendilerinden ödün verirken, yabancı gruplara bunları teklif bile edemezsiniz. Tabi bunun sounda etkisi çok büyük.

Sizin için özel bir soundunuz olduğu söyleniyor. Soundunuzu oluştururken nasıl bir yol izliyorsunuz?

T.S.:Birçok engineerin aksine ben önce kendimi grubun içine koyuyorum, grup elemanlarından biri gibi düşünüp ne yapmak istediklerini analiz ediyorum. Sonra kendi müzikal kimliğim doğrultusunda soundu oluşturuyorum ama en önemli şey grubun müziğini doğru şekilde ifade edebilmesini sağlamak.

Konserlerde tercih ettiğiniz veya kullandığınız set up nedir?

T.S.:Yanımdan hiç ayırmadığım bilgisayarım, ses kartım ve protools um var öncelikle. Soundcheck öncesi monitör veya PA tune'u yaparken ve konser sırasında, sistemi real time analiz etme olanağı sağlıyor bana ve tabi ki her konserde kayıt alıyorum.Bu, müzisyenler ve benim için hatalarımızı görebilmemiz adına çok yardımcı oluyor.Bunun dışında kiralama şirketinde çalışmadığım için sabit bir setup saymak biraz güç.

Peki son dönemde ki bu dijital masa tutkusu hakkında ne düşünüyorsunuz?

T.S.:Bu çok normal. Daha ucuz, daha küçük ve ayarlarınızı kayıt edebilme şansınız var. Ama bir o kadar da tehlikeli olabiliyor, küçük bir ekranın içinde birçok parametreyi kontrol etmeniz gerek, digital altyapınız yoksa ya da neyin nerde olduğunu bilmiyorsanız başınız belada demektir. Bende her ikiside var Allah'tan :)

Türkiye'de sizin haricinizde çalışmalarını beğendiğiniz ses mühendisleri kimler?

T.S.:İş ciddiyetine ve sounduna saygı duyduğum Volkan Gürkan, teorisine çok güvendiğim Oben Fıstıkoğlu, sahip olduğu geniş müzik kültürü ve yeteneğiyle ileride çok önemli yerlerde olacağına inandığım Çağan Tunalı ilk aklıma gelen isimler.

Son olarak ileriye dönük projelerinizden bahseder misiniz?

T.S.:Yakın zamanda NOISEIST'i kurduk (bir production şirketi) Çağan'la beraber şu sıralar kayıt stüdyosuyla uğraşıyoruz. Onun haricinde yoğun olarak konser trafiğide devam ediyor tabi.


Şuan Buradasınız Mezunlarımız Tufan Sökmen - HPD Ses Mühendisi