Süleymaniye Belgeseli


Valilik onayı ile 5 aydır sürdürdüğümüz, araştırma, analiz ve ölçümlerle Mimar Sinan'ın ses enerjisiyle ifade ettiği şifreleri inceledik. Değişik zamanlarda Avrupada Mimar Sinan eserlerini araştırmak adına çeşitli gruplar kurulmuş, Süleymaniye Camisinin akustiği üzerine uzun yıllar süren çeşitli araştırma ve ölçümler yapılmıştır.

Galatasaray ITM olarak bugüne kadar yapılan araştırmalardan ve analizlerden farklı olarak caminin orjinal materyallerinin ve yenilenen yüzey materyallerinin frekans analizlerini yaptık. Süleymaniye camisinin orjinal akustik yapısını simülasyon tekniğiyle yeniden yarattık, böylece Süleymaniye camisinden aldığımız örnek ses kayıtları, fotoğraflar ve tarihi belgelerle yüzyıllardır çözülemeyen sır perdelerini araladık.

Mimar Sinan'ın bu muhteşem eserinde bulunan özellikler, bugünün teknoloji ve hesaplarıyla bile dünyaya parmak ısırtabilecek değerde ve mükemmelliktedir. Simülasyonlarımız incelendiği zaman görülecek ki akustik özellikleri geri kazandırıldığında, Süleymaniye camisi 3500 metre kare alanına hiç mikrofon ve hoparlör kullanmadan şimdikinden daha güçlü ve daha net bir ses dağılımı sağlanabilecek ve bu eser gerçek değerine kavuşturulabilecek şekilde inşaa edilmiştir. Tarihe ışık tutmak adına çok yakında İl müftülüğü tarafından düzenlenecek bir seminerle veriler sizlerle paylaşılacaktır.


Şuan Buradasınız Ana Sayfa